Přihlášení ovocna.cz
Uživatel 
Heslo

Registrace je možná zde
Opeřený externě
OpeOkno
Kategorie: Historie Ovocné

Doplnění historie - pan Martínek

Následující řádky představují doplnění článku Daly Záruby "Jak to šlo v čase". Doplnění zaslali Martínkovi do diskuse pod článkem.
Pokud by někdo měl nějaké další poznatky sem s nima prosím ....

Celý příspěvek se vztahuje k článku "Jak to šlo v čase" 

Tento odstavec patří za první odstavec končící „ …v ulici osamoceny.“ A před druhý odstavec začínající „Teprve těsně před II.světovou válkou…“

Na druhé straně ulice odkoupil v roce 1931 četnický strážmistr Svačina od rodiny Součků parcelu pro stavbu domu č. 1 a v roce 1934 byl dům dostavěn. Finanční nároky stavitele Svačinu přinutily k prodeji domu, který koupila v roce 1939 rodina Martínkova.
Složitá bytová situace za Protektorátu a příchod běženců z vedlejšího okupovaného Slezska způsobila, že rodina Martínkova se mohla přistěhovat až v roce 1946.
Pokud se týče ulice Ovocné museli kupující parcely pro rodinu Součků bezplatně předat pruh 2,5 m široký pro komunikaci, která byla určitou dobu soukromá, oddělená zamykatelnými vraty a později se stala dnešní komunikací.

Tento odstavec patří za druhý odstavec končící „ …obě rozené Kupkové).“

V domě, kde bydlí rodina Martínkova, bydleli od roku 1940 po Svačinových Slívovi (vystěhovalci z okupovaného Slezska), Holubovi a Obdržálkovi (než si postavili dům na ul. Odbojové).

Pár dovětků k Ovocné 4 a Bodnárům

Dům Ovocná 6 koupili od paní Karpecké Štěpánkovi. Pan Štěpánek byl brzy zavřen v Leopoldově (po udání na STB) a po návratu záhy umírá. Zůstává samotná paní Štěpánková s nemocným synem Bohoušem ( paraplegik) a dcerou Svatavou (která vystudovala medicinu na UP). Vzala si Ing. Petráka, se kterým měla jednoho syna, a dům prodali Bodnárům. Postavili si dům ve Velkých Pavlovicích, kde měla Svatava zaměstnání. Po rozvodu se odstěhovala do Severních Čech, kde žije v Nemojově a má 2 syny.

Autor: Kuba
Vydáno: 2.9. 2007 22:02
Hodnocení: 2.6 (celkem 531 hlasů)
Známkovat:  1 | 2 | 3 | 4 | 5 (jako ve škole)Přidat komentář

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zadejte své uživatelské jméno a heslo

Nemáte své uživatelské jméno? Zaregistrujte se!

Uživatel  
Heslo

Komentáře


Zatím nebyly přidány žádné komentáře.